Mortalis skrev:
Har kört alla NHL sen NHL 94 med undantag för NHL 96 :$ Hockeynörd...
Stor skillnad mellan 2007 och 2008/2009.
Kontrollerna är helt ändrade mellan 07 och 08. Där styr du mer med höger styrspak. Tacklingar och skott/dribblingar sköts med den. Svårt att förklara hur, men det känns mkt mkt smidigare när man vant sig.
Sen mellan 08 och 09 är kontrollerna förfinade så de fungerar mkt bättre (återigen), med mindre irriterande buggar i kontrollerna, du får ett nytt spelläge (Be a pro) där du skapar en spelare, väljer en position och får börja i farmarligan och jobba dig uppåt för att bli proffs i NHL.
Du styr bara en spelare, typ i första person kan man säga och får order och förväntningar av din coach/manager som du måste infria annars blir du flyttad längre ner (lägre kedjor/farmarligan) eller bortbytt.
Tycker du ska satsa på 09an faktiskt. Allt är så mkt bättre, dynasty mode har inte ändrats jättemkt mellan de alla tyvärr, men allt annat.
Onlinedelen är kraftigt förbättrad på 09 mot 08 också.