Har sedan länge konverterat dimljusen och valde då en sats med högre Kelvin mest för utseendet.
Sedan var det dags för halvljuset som har xenon original men på ca 4300K (Osram D2S-lampa)
Inför bytet så kollade jag forum mm och blev avrådd ifrån att köpa 8000K, man får mycket färg (blå) men inte så mycket ljus, att man tappar ljusstyrkan väldigt fort bara man går upp lite i Kelvinskalan.
Såg även några diagram att man tappar rejält just vid ca 5000K.
Nu chansade jag lite och köpte mig en sats 10.000K-lampor och monterade in, har åkte några dagar och fick genast uppfattningen att ljuset/sikten inte försämrats alls. Jag tycker fortfarande att ljusstyrkan är minst lika bra och lyser upp lika mycket.
Efter att bytt en lampa så testade jag ha på lyset och märkte inte då heller något sämre sken, dock var det skymning och bilen stod parkerad och lyste endast upp en gräsmatta så mer än så testade jag inte med en av vardera lampa
Skenet är absolut rätt. De är riktigt blåa och riktigt snyggt sken så det är inga tvivel på att det är rätt lampor jag fick heller.
Men då är ju frågan om jag är så pass blind och inte märker bättre eller om det verkligen är så.
Har kört bilen i 35månader och då borde man kunna skilja direkt om man får sämre belysning, särskilt i dessa mörkare tider.
Teori 1. Originallamporna har åldrats och sakta försämrats vilket gjorde att man inte reagerade över bytet. Det som talar mot detta är att bilen har endast gått 3500Mil och xenon är ju känt för att hålla länge och inte tappa i styrka/sken på väldigt länge. Dessutom är säkert 70% av dessa milen körda med parkering+dimljus så originallamporna på helljuset har inte använts mycket alls.
Teori 2. Det är väldigt skiftande kvalité på xenon. Det finns kina-import för under 200:- lampan upp till kvalitetsmärken för 3-4ggr så mycket lampan.
En billigare lampa kanske håller 10.000K till färgen men ljusstyrkan blir lidande av sämre tillverkning/kunskap.
Tester och rekommendationer är baserat på billiga och sämre lampor.
Teori 3.
Ljuset är klart sämre, jag ser inte den skillnaden bara.
Vad tror ni och vad är era erfarenheter efter att köpt 6000/8000/10000K-lampor?
Sett att det är rätt många som redan bytt ut originalxenonet och misstänker det är många på gång att göra det.
Skulle vara intressant att reda ut detta.
