Nitromast skrev:
Warsore skrev:
Nitromast skrev:
Rent generellt är det så! Det är oftast större distortion för ett steg vid 1 ohm än 4ohm. Det är dock helt beroende på steg. En del steg klarar inte av att köras i 1ohm heller!
EN snabb fråga här då med. Hur spelar HU in på distortion? Tänkt på detta innan men inte hittat nån info osv. Mest med tanke på folk alltid snackar om HU som kostar upp emot 2-3k för bästa ljud. Kör man allt via slutsteg så borde HU inte vara viktigast om den nu inte avgör/ hjälper till med distortion. Och är bara hur jag tänkt! så inga dumma påhopp nu.
"lågnivå" är ju fortfarande en signal

Den kan bli distad den med! Sen har dyrar HUs mer funktioner och bättre komponenter som ger en mindre distat ljud
å inte bara dist... utan många billiga s.k "kina spelare" saknar mer eller mindre dynamik i ljudet.. de låter platt å tråkigt.
kina spelar har mycke "finesser" men de brukar inte låta så kul.
"Testar man inte så får man aldrig veta"