Nitromast skrev:
Dr3amy skrev:
Nitromast skrev:
Men stopp här nu hallojarn, inte för att vara negativ, men varför läser du inte informationen som står på sidan du ska köpa ifrån?"Högtalarna är väldigt lättdrivna så dom kan utan problem drivas av inbyggd effekt på en bilstereo."
och kan garrantera att dom inte är något att ha.
Jojo att man kan det ja:). men jag Tänkte lite vågar man driva på steg för att få ut lite mer effekt.. har ett 4 kanaligt gas alpha 100w max på 4 kanaler . Borde ge kanske 50w rms ??. Tänkte mig att driva dom på det..
så min Fråga Blir Går det att driva dom på det steget utan att dom går sönder?. det är ju inte specielt mycket effekt

Ja absolut, men du ska även veta att högtalarna du tänker köpa passar bättre som frisbee. Hade ett par själv. Drev dom med HU och spelade inte särskilt högt. Den ena gick sönder på 2 dagar. Den andra som tidigre nämt flög jättebra


« ʂpʟ ɗʏŋɑɱɪɕʂ, кейɯɔɔð, β2 ɑʊðɪɔ »
Dцьstэp