4634
Sök

Att kunna förstå kvinnor..

blacken
11 februari 2009
Trådstartare
#1
Att kunna förstå vad/hur en kvinna "tickar" är väl ingen konst..tongue

Som du vill: Detta uttryck använder kvinnan för att avsluta alla gräl där hon visserligen vet att hon har rätt, men ändå känner att det är viktigare att få tyst på dig. Svara aldrig med detta uttryck om hon säger "Titta på fotbollen du". Det kommer bara att resultera i ett av alla dessa gräl.

Fem minuter: Detta är en halvtimme. Kan jämföras med samma fem minuter som det är kvar på fotbollsmatcherna på tv innan du kan gå ut med soporna, så klaga inte.

Ingenting: Detta betyder någonting, så var beredd. "Ingenting" kan användas för att beskriva vad en kvinna känner inför att vända upp-och-ner, ut-och-in och bak-och-fram på en man. "Ingenting" betyder oftast att ett gräl på "Fem minuter" är på gång och att det kommer att sluta med "Som du vill".

Jamen, gör det då (med upphöjda ögonbryn): Detta är en utmaning. En utmaning som kommer att medföra att kvinnan blir arg för "Ingenting" och sluta med "Som du vill".

Jamen, gör det då (med normala ögonbryn): Detta betyder "Jag ger upp" eller "Gör vad du vill, för jag bryr mig inte ändå". Du kommer att få höra ett "Jamen, gör det då" med upphöjda ögonbryn inom någon minut, följt av "Ingenting" och "Som du vill". Sedan kanske hon pratar med dig igen om "Fem minuter" när hon har lugnat ned sig lite.

Ljudlig suck: Detta är inte ett ord, utan ett verbalt uttryck. "Ljudlig suck" betyder att hon tycker att du är en idiot och undrar varför hon ödslar bort sin tid med att stå här och gräla med dig om "Ingenting".

Tyst suck: Inte heller detta är ett ord, utan även det ett verbalt uttryck. "Tyst suck" är ett av de få kvinnliga uttryck som män faktiskt förstår. Hon är faktiskt nöjd. Det bästa du kan göra är att stå fullständigt stilla, utan att ens andas, så kanske hon fortsätter att vara nöjd.

Det gör inget: Detta är ett av de farligaste uttrycken en kvinna kan använda i samtal med en man. "Det gör inget" betyder att hon vill fundera länge på vilket straff hon skall utdela för vad det nu är du har gjort. "Det gör inget" används ofta tillsammans med "Som du vill" och ett "Jamen, gör det då" med upphöjda ögonbryn. Någon gång inom en snar framtid, när hon har smidigt färdigt sina diaboliska planer, kommer du att sitta i klistret som aldrig förr.

Jaså, låt höra då: Detta är inte ett uttryck, det är en erbjudan. Kvinnan erbjuder dig en chans att berätta vilken ursäkt eller orsak du vill för att förklara varför du har gjort vad du nu har gjort. Du har en hygglig chans att klara dig helskinnad genom att berätta sanningen, så är du bara försiktig borde du slippa ett "Det gör inget".

Tack: En kvinna tackar dig. Svimma inte, svara bara "Ingen orsak".

Tack så himla mycket: Detta är något helt annat än "Tack". En kvinna säger "Tack så himla mycket" när hon är riktigt irriterad på dig. Det innebär att du har sårat henne på det mest hjärtlösa sätt och kommer att följas av "Ljudlig suck". Fråga för allt i världen inte vad som är fel efter "Ljudlig suck", för hon kommer bara att svara "Ingenting".

Mästare
2 947 Inlägg
11 februari 2009
#2
Personliga erfarenheter eller?

Senast redigerat av KimVsWorld(Idag 22:03:00)

Vi lever i en orättvis värld..
560 Inlägg
11 februari 2009
#3
:d

Even fools they say, can find a way out of the dark.

blacken
11 februari 2009
Trådstartare
#4
KimVsWorld skrev:
Personliga erfarenheter eller?

Japp.. neutral

Avstängd
962 Inlägg
11 februari 2009
#5
Haha, jag skrattade iaf..

Allmänt envis
12 512 Inlägg
11 februari 2009
#6
Haha jo det ligger nått i det hela big_smile

EDIT: Kom och tänka på windows med det där angående tid, ni vet när det står "ca 15sek kvar" och man vet det kommer ta 20min tongue
Senast redigerat av Rquired (11 februari 2009)

Motorer är som människor; Behöver de andningshjälp står inte allt rätt till.

Lat Perfektionist
6 359 Inlägg
11 februari 2009
#7
"Ingenting"...

Varför, kära kvinnor, kan ni inte bara säga vad det är vi gjort fel? Allting skulle gå mkt smidigare då, och ni behöver inte vara sura för "ingenting" (...) lika länge.

neutral

Alla tycker olika, och det är därför du har fel...
Audi "S1.5" [OEM+] - 10-Ventils turbo - Projekttråd
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=297968

Nissan Gazelle
1 460 Inlägg
12 februari 2009
#8
den va rolig å läsa ha ha

Nissan Silvia

* Klåpare
1 718 Inlägg
12 februari 2009
#9
Haha! Så sant...
Tillägger en liten ordlista:
Ja = Nej
Nej = Ja
Vill du = Jag vill (ex. vill du ha kaffe?)
Vi behöver = Jag vill ha
Gör som du vill = Passa dig jävligt noga!

Klokhet kommer av erfarenhet och erfarenhet kommer av dumheter.

Steker som aldrig förr
503 Inlägg
12 februari 2009
#10
Haha förstår inte er som tofflar så jävligt alltså. Har aldrig låtit en tjej bestämma över mig nån gång. Jag gör det jag vill när jag vill. Sen om flickvännen inte samtycker så är det väl så. inget jag bryr mig om direkt

8-)

1 488 Inlägg
12 februari 2009
#11
Tycker detta passar bättre i din blogg.

Mvh


Sök