4678
Sök

Dålig passform på sidokjolarna, går det att värma och forma?

1 585 Inlägg
10 maj 2009
Trådstartare
#1
Hej jag köpte mig ett par sidokjolar för ett tag sedan som ska sitta på min Bmw 325i -92.
Tog lite mått på sidokjolarna och på bilen och det stämde bra överrens, så tänkte inte mer på det.
Och lämnade sen in dom för lackering. Har nu fått dom lackerade och skulle montera ditt dem idag.
Men de passar inte riktigt. Får inte på dom över original kjolarna. Tänkte höra om det går att värma lite med en värmepistol så glasfibret mjuknar upp så man kan trycka ditt dom utan att de spricker och har sig. Går det att göra så?
Eller måste jag spendera massa timmar och slipa ner original kjolarna så de blir kortare? Vad är smartast igentligen? Kan ju inte trycka ditt dom nu, för då kommer sidokjolarna att spricka. De har redan börjat få lite små sprickor:/ Skulle vilja ha tips på hur jag ska lösa detta på enklast smidigast sätt.

Tack på förhand!

The devil is a looser and he´s my bitch!
1 948 Inlägg
10 maj 2009
#2
brukar man inte ta bort originalkjolarna och sen montera dit nya..

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile away and you have their shoes.

16 197 Inlägg
10 maj 2009
#3
de smartaste e ju att testmontera dom till 100% innan man lackar dom..tongue

"Testar man inte så får man aldrig veta"

We All Have A Story To Tell
269 Inlägg
10 maj 2009
#4
ta bort orginal kjolarna så blir det nog lite lättare wink

*Never Say Never
*Believe
*Dream
*Inspire

1 585 Inlägg
10 maj 2009
Trådstartare
#5
Jo det brukar man göra. Men på bmw sitter de ihop med trösklen alltså går dom ej att ta bort. Så man sätter bara de nya "ovan på" original kjolar. Tyckte också det lät konstigt först. Men det är så tydligen:P

AcesHigh666 skrev:
brukar man inte ta bort originalkjolarna och sen montera dit nya..

Allfixare
1 475 Inlägg
10 maj 2009
#6
håller med föregående talare. Glasfiber kjolar brukar ju sällan/aldrig ha direkt passform... Därför provar man justerar och har sig tills de sitter bra INNAN man lackar dom. man mäter inte in dom. Gör om gör rätt.


1 585 Inlägg
10 maj 2009
Trådstartare
#7
Ja det är ju det roll Men det är lätt att vara efterklok haha hmm Hade lite bråttom när jag lämnade in dom på lackning också eftersom jag skulle lämna in massa andra delar så passa jag på att ta sidokjolarna samtidigt. Sen tänkte jag att man kan ju alltid fixa till kjolarna lite om de inte skulle passa även efter lackering eftersom de är ju bara lackade på "fram sidan"

evilaudio skrev:
de smartaste e ju att testmontera dom till 100% innan man lackar dom..tongue
Senast redigerat av Jolle87 (10 maj 2009)

Försöker iaf
12 819 Inlägg
10 maj 2009
#8
Är det verkligen glasfiber och inte plast du har?

Mvh Tommy

Ställ inte cykeln utanför stället, ställ den i stället istället.
Projekttråden - Handlar om en gammel Audi 100 2.3E och en Audi 100 Tqs. Typ44, det är kärlek det!

1 585 Inlägg
10 maj 2009
Trådstartare
#9
Ja tyvärr är det ju glasfiber mad Hade varit bättre om det varit plast eftersom det går att "töja" lite mera än glasfiber.

te_wik skrev:
Är det verkligen glasfiber och inte plast du har?

Mvh Tommy

1 585 Inlägg
10 maj 2009
Trådstartare
#10
hmm så det är bara till att börja slipa till original kjolarna så de nya passar? För finns inte mycket att slipa på de nya kjolarna då de är max 1cm tjocka på kanterna.

4 682 Inlägg
11 maj 2009
#11
du har inget att förlora på att testa, om du provar att böja dom å dom spricker så får du ju limma å lacka om.


Sök