Swedenrockers skrev:
Batteriet kommer med all sannolikhet inte vara friskt särskilt länge, ett urladdat batteri är inget man laddar upp på en kvart, inte ens på en halv dag.
Och med för låg spänning så är snart steget trasigt också.
Jag törs påstå att utan extern el eller laddning från bilen så är detta i stort sett bara att lägga ner.
Ska batteriet laddas från bilen så måste ni i ett sånt här fall ha relativt grova kablar (betydligt grövre än de som sitter i släpvagnskontakten) samt ha en körtid på nåt dygn om batteriet är urladdat.
Nu låter jag väldigt negativ kanske, det är jag inte, jag skulle snarare påstå att jag är realist, och jag tycker definitivt detta är något ni ska genomföra, det jag vill belysa är hur viktigt det är med strömförsörjning, annars står ni snart med både trasigt batteri och slutsteg.
Om ni ändå ska genomföra detta så dra plus- och minuskablar till både Hu och slutsteg från batteriet.
Ramen på husvagnen har säkert kontakt med minus men i detta fall finns ingen anledning till att göra så.
Steget kan kanske placeras i närheten av batteriet?