Mitt mål är att inte lägga mycket alls på Stereo i bilen. Vill bara ha nått som låter bättre än dom billigaste högtalarna från Biltema. Har precis köpt denna cdspelaren:
Båda finns dock på Netonnet men det går ej att länka dit. Iaf så ville jag vet ifall det är några andra som nån rekomenderar så är jag öppen för förslag men dock inte över 1000 kr.
Sen så undrar jag om det skulle räcka med bara cdspelarens 50x4 watt för att driva två stycken 6x9or.
det funkar ju, men det blir inte alls i närheten av vad du kan spela om du driver på ett lättare steg, jag kollade in stereon och vad jag såg så fanns det en lågnivå, jag vet inte om man kan omvandla den så den börja spela för rear (tänkte om den bara fungerar som att ge signaler till en subbas), isf om den skulle kunna ge signaler till en fullrange högtalare skulle du kunna köpa t.ex. detta http://ljudshopen.se/produkter.aspx?&am … oduct=2106