5087
Sök

Hjälp med slutsteg

3 187 Inlägg
20 november 2009
Trådstartare
#1
jag har nu ett 5 kanaligt steg insatt i bilen men ville testa att sätta in ett två kanaligt steg också, jag har dragit en pluskabel från det 5 kanaliga steget till det två kanaliga, jag har även dragit en jord kabel från samma ställe som jag jordar det andra steget på.

tyvärr så finns det ingen line in put eller out put på det 5 kanaliga steget, det finns 4 stycken olika lågnivå in gångar 1ch, 2 ch, 3 ch, 4ch jag har en lågnivå kabel inkopplad i 1ch och 2ch utgången och de andra står toma, så där satte jag en RCA kabel till det 2 kanaliga stegets in put men det händer inegnting?
inte änns power lampan lyser på det 2 kanaliga steget?

vad har jag gjort för fel?
(jag har tyvärr inte 2 lågnivå utgångar på stereon).

stort behov av hjälp!!


stahre
20 november 2009
#2
remoten?

Med-lem
129 Inlägg
20 november 2009
#3
Remoten.... och så undrar jag om du verkligen dragit från en line out????

Man får aldrig en andra schans att ge ett första intryck.

3 187 Inlägg
21 november 2009
Trådstartare
#4
stahre skrev:
remoten?

ja jag har dragit en remote också, den sitter mellan den röda och den svarta på lågnivån. så dne går från stereon till det 5 kanaliga steget. men har jag kopplat den lilla RCA kablen rätt det finns ju ingen line out på det femkanaliga steg?

måste jag dra en remote till det 2 kanaliga med?
Senast redigerat av big-jepp (21 november 2009)


3 187 Inlägg
21 november 2009
Trådstartare
#5
j00k3 skrev:
Remoten.... och så undrar jag om du verkligen dragit från en line out????

ja jag har dragit en remote också, den sitter mellan den röda och den svarta på lågnivån. så dne går från stereon till det 5 kanaliga steget. men har jag kopplat den lilla RCA kablen rätt det finns ju ingen out put på det 5 kanaliga steget?

måste jag dra en remote tilld et 2 kanaliga med?


Bärs!
3 456 Inlägg
21 november 2009
#6
big-jepp skrev:
måste jag dra en remote till det 2 kanaliga med?

Förslagsvis Ja?

Garaget.org peakade 2008.

Asgammal medlem.
2 246 Inlägg
21 november 2009
#7
Finns det ingen output på steget så kommer det inte fungera.
Du måste ha en förgrening på lågnivåkabeln.
Använder du bara två kanaler på det femkanaliga steget?
Varför ska du då koppla in ett steg till?



Sök