Då är det dags att börja bygga ljud u MR2:an.
Det jag har köpt redan är följande:
2 st MB Quart RCE-216 6,5" kit system, ett ska sitta i dörrarna och det andra bak.
2 st MDS Audiophile Pro 10" basar.
1 st Magnat The Rock Monoblock till basarna.
1 st DLS .......... 4 kanals steg till MB Quart systemen.
Det som ska inhandlas är en ny huvud enhet och eventuellt ett nytt steg till MB Quart systemen då jag tror att det är något som är sönder i DLS steget.
Tanken var från början att bygga lådor till 10:orna bakom stolarna men om jag gör det kommer jag inte få plats med targa luckorna som har sin förvarings plats där.
Nu funderar jag på att riva ut handskfacket men då får det bli någon annan bas.
Huvudbry alltså.
Har försökt hitta specarna till basarna för att kunna få fram hur många liter dom behöver i slutna lådor.
Har några anteckningar i garaget där det står 24 liter men det kan väl ändå inte stämma?
Någon som har tips på vart man kan hitta värdena till basarna eller man kanske ska ringa MDS direkt istället?
Det ena MB Quart systemet kommer jag att sätta i främre delen av dörrarna, det andra vill jag bygga lådor till så att dom kommer att sitta i öron höjd snett bakom stolarna.
Vad tror ni?
Är jag helt ute och snurrar för att få till bra ljud?
Tips på huvudenhet mottages mer än gärna.
Lite av ljudprylarna