Besiktade bilen idag, och jag fattar ingenting av protokollet. Är ganska inkompetent när det gäller bilar, bör tilläggas.
Var och besiktade bilen som sagt och jag förstår inte riktigt vad som menas med resultaten.
"Fordonet har följande fel: (Totalt antal fel:3)
1. Positionslykta, fram höger, ur funktion.
2. Varningstriangel, saknas
3. Hjullager, bak höger, glappt"
Så jag blev tvungen att komma på en Efterkontroll sa dem, och det står även på pappret.
Men, får jag köra med bilen?
Betyder ordningen som felen radas upp på någonting? Har hört talats om folk som fick en "tvåa" på besiktningen men aldrig förstått vad som menas med detta.
Kan en verkstad åtgärda felen och intyga detta så jag slipper åka till besiktningen igen?
Hur allvarliga är felen?
Datorer kan jag ut&in, men när det gäller bilar så skäms man.
Har åtgärdat Positionslyktan själv såklart, det var inga problem. Varningstriangeln låg där men han måste vart blind.
Men angående Hjullagret där bak, vad kostar det att fixa det? Behöver jag ett nytt hjullager eller eftersom det bara glappar så kanske man kan fixa till det utan att behöva införskaffa ett sprillans nytt hjullager tänkte jag.
Är inte den rikaste personen eftersom jag är student, så jag vill ju hålla ned kostnaderna så mycket som möjligt.
Tack för info!
Senast redigerat av Timpah (3 maj 2010)