Ser ut som nån form av extraktorgrenrörsbygge, som har som mål att rören från samtliga cylindrar ska ha samma längd till kollektorn.
"På samma sätt som man optimerar insuget bör man göra det med utblåset. Det kan tyckas mer naturligt att förbättra insuget eftersom "det är ju där det ska in" men det går inte att fylla cylindrarna med färsk gasblandning förrän avgaserna från föregående förbränning evakuerats.
Här kommer grenrörets utformning och design in. Det är inte bara grövre och slätare rör som är fördelen med ett extraktorgrenrör. Eftersom avgasventilen öppnar när det fortfarande är högt tryck i cylindern blir det en kraftig puls i röret. Genom att anpassa rörens längd och förhållande kan man utnyttja den ejektorverkan som uppstår då pulsen avtar till att evakuera nästa cylinder. Tänk på en färgspruta, en kraftig luftström i sprut munstycket drar färgen från burken med sig. Därmed töms cylindrarna mer effektivt och det finns mer plats för en färsk bränsleblandning inför nästa förbränning.
Ett extraktorgrenrör kan se ut hur som helst men bör inte göra det. Förutsättningen för att det skall bli en effektvinst är ju att det är rätt avstämt och utprovat. Rören du hittar i detta kapitel är kommer från erfaret folk som ägnat mycken tid åt test och utprovning - och kan sin sak.
Frågan hur mycket effekt ett extraktorgrenrör ger dyker alltid upp och det är alltid lika svårt att ange en generell förbättring, det beror ju på hur dåligt originalet var...
Vår erfarenhet säger mellan 5-10% på en standardmotor, på en trimmad mer eftersom originalet blir en större "propp" när avgasmängden ökar.
Frågan om det skall vara 4-1 eller 4-2-1 är också vanlig. 4-1 innebär ju att på en 4 cylindrig motor dras alla rören lika långa och avgaserna samlas i en kollektor för vidare transport genom avgassystemet.
Alternativet 4-2-1 innebär som framgår att rören samlas först i två rör (sekundärrör) och sen genom dessa vidare till kollektorn och avgassystemet.
Vad som är bäst varierar men oftast är det så att 4-2-1 rören ger en bredare effektkurva, 4-1 kan ibland ge mer effekt inom ett begränsat varvtalsområde som det blir optimerat för. Oftast högre varv"
-Enem.se