6221
Sök

Volvo 240 Säkringsproblem

18 Inlägg
29 juni 2010
Trådstartare
#1
:/

Hejsan hejsan alla kunniga och hjälpsamma människor!

Har fått ett litet problem med min Volvo 240 som jag tänkte beskriva: har tidigare haft problem med att oljelampan blinkade frenetiskt när jag var ute o körde, trots att det var god oljenivå i bilen. Nu för någon dag sedan så slocknade allt i princip (med allt menar jag  Instrumentpanelen, varvmätaren, blinkers, bränslemätare och lite sådant). Tittade vid säkringarna o såg att det var en säkring som var pajj så jag bytte ut den - dock när jag sedan skulle teststarta bilen igen så small säkringen igen (?!)  och igen och igen. Nu sist bytte jag till nån annan uteseendemässigt annorlunda säkring och den höll när jag startade bilen, men har inte vågat köra. Känns som om de är något fel :)

Någon hjälpsam person som skulle kunna komma med lite vänliga tips?
Hälsningar från en som kan byta säkringar dock inte mer ;)

Ett riktigt sprut de enda rätta
2 252 Inlägg
29 juni 2010
#2
olje lampan är ju först och främst inte för olje NIVÅ utan för TRYCK

You don't get another chance, Life ain't a nintendo -

18 Inlägg
29 juni 2010
Trådstartare
#3
Jaha jaa det kan ju förklara saken. Tack för svaret. Ingen aning om hur man lättar på trycket till oljan, men nu har jag lite värre problem big_smile För nu funkar den inte alls. Kan det vara fel på ngn kabel? Och hur kollar jag i sådana fall det?

Chaffis Farssa. (Fr.o.m. 060314)
1 660 Inlägg
29 juni 2010
#4
Det låter som elfel i någon krets som har med mätare o intrumentbelysning o sånt... Troligen kortslutning nånstans.. Mät med en ohmmätare på "utgående sidan" (med säkringen demonterad) samt andra polen från instrumentet i en bra jordpunkt.. Är det låg eller "ingen alls" resistans så är det kortslutning.. Hoppas på att någon som bor nära "någonstans i sverige" kanske kan hjälpa dig vidare om det fortfarande är problem.. : )


18 Inlägg
29 juni 2010
Trådstartare
#5
Tackar tackar för svaret. Har hållit på att skruva bort saker o ting hela dagen (Paneler och sådant). Har inte kommit långt och har inte funnit någon trasig kabel ännu. Besvärligt är det att få bort alltihop, och ännu besvärligare lär det ju bli att få dit det igen smile

Tack för tipset om OHM-mätare. Måste bara titta efter någon som har en sådan. Lär väl knappast vara något som varje hushåll har precis tongue Pratade med en kompis o han trodde att det kunde vara flera fel; så jag vet inte riktigt om min filisofi om att hitta en trasig kabel kommer att uppenbara sig.

Hur vet jag förresten vilken som är utgående sida på säkringshållaren?

Utbildad hobbymekare
1 125 Inlägg
29 juni 2010
#6
byt instrument panel så lär de funka, oftast är det i dom som det blir fel på



Sök