4123
Sök

Behöver lite hjälp med kopplingsschema till larm

luftgekühlt für alle
3 068 Inlägg
4 augusti 2010
Trådstartare
#1
Har köpt larm och c-lås från www.carlab.se  märket heter Tesor.

Kopplingsschemat är inte krångligt eller så, men fattar inte vad vissa saker betyder. Därför har jag tagit en bild på det och ber om att få lite hjälp med vad några saker betyder.


Kopplingsschema
http://i35.tinypic.com/so4war.jpg

Det jag undrar över är markerat med rött:
http://i34.tinypic.com/2mrzh54.jpg

Det andra jag behöver hjälp med är inkoppling av centrallåset. Själva mekanismen fattar jag, men hur delarna ska monteras.. pinnen i c-lås motorn och sen de små detaljerna?

Mvh / Peter



Delar till c-lås
http://i37.tinypic.com/2ytuphe.jpg


502 Inlägg
4 augusti 2010
#2
ingen expert på larm men drar till med en gissning (:

den översta betyder väl att du ska koppla in den på tändningen, alltså så den får 12V när du vridit på tändningen med nyckeln.
Den andra +12V sladden (röd) ska ju kopplas direkt till batteriet

black/white sladden ser ut att gå till brytaren på dörren, så den märker om dörren öppnas, oftast tar man ju samma som går till innerbelysningen

sista verkar vara en extra utgång, har du en extra knapp på fjärren? tex om man vill koppla in en solenoid som öppnar bakluckan
Senast redigerat av JoeyJ (4 augusti 2010)

luftgekühlt für alle
3 068 Inlägg
4 augusti 2010
Trådstartare
#3
Japp, den översta är till tändningen.

Ja jag tror också att den andra är till dörrknappen.. det ser så ut, men kunde varit tydligare..

Aaah, just det ja det finns en extra knapp och det ser ju ut som det skulle kunna va nåt sånt.. tack!

Nu måste jag bara lista ut hur man ska fästa c-låspinnen med delarna jag fått med smile



Sök