Jo, jag och svärfar inhandlade för ett tag sen en liten Ford Ka 1.3 -97 som pendlarbil då vi jobbar på samma arbetsplats. På vägen hem en dag så ser jag att, på det jag trodde var luckan för passagerar airbagen, inte sitter någon airbag symbol.
På ratten sitter det ju t,ex en SRS Airbag symbol. Betyder det att bilen ej är utrustad med airbag på passagerar sidan då ?
Man vill ju inte pilla för mycket så att säga
Kan bifoga en bild på hur de ser ut, dock ej våran på bilden, men likadan. (luckan ovanför "hålet" alltså)
Fridens !
Och ur kaoset talade en röst till mig som sa: Le och var glad för det kunde vara värre. Och jag log och var glad och det blev värre
Airbag på pass.sida var option 1997. Luckan ser likadan ut. Ta en titt i regpapprerna! Bör stå att "Fordonet är utrustat med airbag på... osv... Öppna och titta! Du ser den ju rätt enkelt då.
Mvh Alexander
Tänk på 80-talet. Då körde hantverkarna Cheva Startcraft med V8-diesel. Det var tider det!