Har köpt en Volvo V70 2.5T som är krockskadad så pass att chassit ej går att återställa. Köpte sedan en Volvo 855 2.0T med trasig motor. Så tanken är att V70 ska byggas över på 855 chassit. Har gjort mycket arbete med bilen redan men vill lägga upp en tråd och visa vad jag gjort och det är mer arbete kvar.
Några skador som chassi har. Hjul, drivknut, styrstag, länkarm och fjäderben slets av ifrån bilen vid krocken. Subframen har krökta bultar och den har flyttats bak en bit. A stolpen har tryckts uppåt och spräckt vindrutan samt en stor bula på taket. Styrväxlen är knäckt på 3 ställen. Hö framdörr är tillknycklad och har skjutits bakåt.
En V70 dörrsida monterad i 855 dörren. Allt i dörren fick jag byta ut bla elkabelhärva, dörrlås och fönsterhiss. Fick modifiera plåten i dörren för att få indre handtag och högtalare att passa. Även infästningarna till dörrsidan får byggas om, jag svetsar dit planbrickor i 855ans större hål så clipsen passar.
Det mesta av inredningen är överbyggd i 855an samt är alla kablar utbytta ändan ifrån släpvagnsdosa fram till elsystemets knutpunkt till vänster under ratten.
Här är 855ans instrumentering demonterad. All el byts ut inklusive allt till fläktpaketet och alla sladdhärvor. Fläktpaketet byggs även om lite så det blir samma som V70 paketet, luftspjällen överst är större på V70 paketet. Plåtfästet fram om ratten och rattstången ska bytas ut, borrade bort svetspunkterna för att ej skada plåtarna så mycket.
Här är v70ins rattstång monterad i 855an, det undre runda bärjärnet fanns det färdiga bulthål för så var bara att skruva dit. Men där det gamle plåtfästet satt som höll den gamle rattstången har jag fått svetsa över ett fäste ifrån V70in.
Nu är V70 instrumenteringen monterad, dock hyvlade jag ner den i framkant så den passade mot vindrutan då det ej är samma vindruta. Hade tänkt byta vindruta och panelen samt plåten i fönsterramen som skiljer i framtiden, gör ej detta nu då det är mycket jobb vill ha bilen körduglig först.
Den trasiga 2L motorn är bortplockad ut 855an. Som man nog kan se så har jag bytt ut ABS enhet, bromsservo och även ett bromsrör som ej passade. AC systemet som fungerar i 855an behövs ej delas utan man hänger endast bort kompressorn ifrån motorn så kan man ta ut motorn med systemet helt.
Nu är B5254T motorn monterad och även all elektronik. Motorn startade efter lite småfix och verkar gå bra förrutom att motorlampan lyser. Det saknas en yttre temeraturgivare till motorstyrningen så när jag funnit en sån bör man kunna släcka lampan.
Jepp, massor med timmars arbete är det fast det är ändå väldigt roligt. Har för mig att det tog omkring 8 timmar att få dit instrumenpanelen fullständigt. Rattstången tyckte jag var mest jobb då man behövde borra, svetsa och vara säker på att den kom rakt på plats och även passa in den med styrväxlen.
Besiktiat bilen nu och den gick igenom med blankt papper så nu återstår utvändig ombyggnad. Har också monterat den givare som saknades så nu går den bra.
En fråga bara, nu vet jag ju inte hur det ser ut på 850/x70, men det hade inte knäckt något deformationselement eller dylikt i rattstången vid smällen med tanke på att du kunde flytta över den?