Glesmark skrev:
Skulle ändå vilja säga att saab inte är en sportbil, chassit är dåligt redan från botten, dåligt är kanske fel ord, men det är svagt, och med 470 hk lär det uppenbara sig ännu värre.
Även om man inte har en bra mekaniker så lär man bli en bra mekaniker när man ska byta växellådor, drivaxlar, drivknutar och andra orosmoment hos en bil som är så trimmad.
Det blir allt annat än en driftsäker bil.
470 hk kan vara roligt, jag har provat mig fram, turbomotorer kan vara kul, vist! Och man får massa hk ur dom.
Men en v8 med mängder av mos redan från fabrik i en riktig sportbil ger en helt annan karaktär och känsla som inget turbomonster till saab eller för den delen volvo kan mäta sig med.
Porsche har sköna motorer, det är samma sak här, det är volym i motorerna.
3.6 eller 3.8 liter (om jag minns rätt), ur en sexa med turbo, det ger också skönt bottendrag och en hög topp.
Går aldrig att jämföra känslan av en riktig motor med ihjälstressade fyror eller femmor, never ever även om de ger lika mycket effekt.