Jag är i färd med att sätta in baslåda i min MB w124 sedan men jag vette tusan hur jag skulle gjort med hatthyllan.. Basen kommer att monteras uppifrån hatthyllan och låda tänkte jag bygga under hyllan men jag har idétorka på hur jag skulle fått till det bra. Det rullar ju en hel del 124or på vägarna så någon inspirationsbild borde väl finnas Mvh
Nja både portmynning och högtalare kommer att vara ovan hatthyllan för jag vill inte ha en massa ljud i skuffen. Alternativet är en 4:e ordningens bandpass men då vet jag ej vilka högtalare som passar bra i bandpass..
Då jag har basar som passar bra i portade lådor så är min första tanke att göra en portad låda, alltså basreflex, och då kommer jag ha både basen och porten i hatthyllan annars blir det mindre bra resultat. Och jag vet som sagt inte vilka element som passar bra i 4:e ordningens bandpass (portad/sluten)