2103
Sök

Streckkodens 200SX S13 - Bilen såld!

2 655 Inlägg
9 december 2007
Trådstartare
#701
Var ut lite snabbt till bilen igår kväll.. Hade glömt att stänga ena dörren ordentligt.. Klantigt. Stod och klurade på om jag skulle plocka ur det lilla batteriet då också men det fick sitta kvar. Passade på att koppla in laddaren till batteriet igen.

Ska försöka ta mej tid och åka ut igen under nästa vecka, finns ju hur mycket som helst att göra. Med lite tur så kommer vi iväg till guldgruvan med Opeldelar under nästa helg, börjar bli läge att få igång vinterbilen nu..

2 655 Inlägg
10 december 2007
Trådstartare
#702
Egentligen hör det väl inte in i projekttråden men lite annat måste man ju skriva ibland..

Vi fick in en Corvette Stingray -70 på verkstan idag, (454cui, manuell) en bil som inte skulle vara fel att ha stå hemma direkt.. smile Men nu till det jobbiga, jag får inte plats i kupén. Inte för att jag är speciellt grov av mej, 1,91m lång är för långt för att sitta skönt i den bilen.. Blir att jaga en annan jänk till att ersätta 200an, när det blir läge att sälja den.

I övrigt på projektsidan så har det inte hänt så mycket. En av killarna på motorslip var in i butiken, passade på att snacka lite med honom. Det lutar åt att de får balansera min motor så fort det blir dags för det. Gäller att vara ute i god tid. smile

Kollade nyss hur det går med mitt paket från USA.. Vid lunch idag så lämnade det tullen.. Det börjar närma sej nu.. smile
Senast redigerat av Streckkoden (10 december 2007)

MadLamb Racing
210 Inlägg
10 december 2007
#703
Aj då, kanske måste åka förbi och provsitta den då så att jag vet att jag får plats i en sån. Jobbit annars ju...

2 655 Inlägg
10 december 2007
Trådstartare
#704
MixiL: Det tycker jag.. Den vi har inne är ju till salu med.. smile Bara att slå till och åka ifrån mej till sommaren.. Sommaren efter det har jag nog fått upp farten på min riskokare.. smile

MadLamb Racing
210 Inlägg
10 december 2007
#705
Dyr?

2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#706
170.000 går den loss på..

Går och hoppas på leverans från Arlanda idag.. Det är läge för en leverans från tomten nu.. smile

2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#707
Nu så har jag fått hem och packat upp strålkastarhusen..
Det var bättre än julafton.. smile Ser riktigt lovande ut, tur att det inte var någon träning ikväll. Så jag hinner förbi garaget och provmontera.

Passade på att väga husen på firmans brevvåg: 480g väger ett hus. Får se vad jag hamnar i total vikt med strålkastarna. Men lättare än original grodögonen blir det.
Bjuder på bilder senare ikväll.

4 571 Inlägg
11 december 2007
#708
Bild nu wink

Börjar se bra ut under huven med!


2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#709
Har ingen möjlighet att få över bilder för stunden. Men så fort jag kommer hem så dyker det upp en lite teaser..

Blir nog bara ett besök hemma för att käka och hämta kameran innan jag åker ut till garaget igen.

Izual: Tackar.. Jo det blir en bra stunds putsande till under huven i vinter. Ska ha ännu bättre puts under huven till våren.. smile
Ditt projekt börjar ju ta form det med.. Ser fram mot att få se ljusboxen lackad och monterad. smile

Halvfinsk Norrman från Sverige
586 Inlägg
11 december 2007
#710
detta blir bättre å bättre, langa bilder på huven:D

edit: haha, jag är la för go jag. menar strålkastarhusen såklart, inte huven:D
Senast redigerat av Qwaffe (11 december 2007)

Ableton Live

MadLamb Racing
210 Inlägg
11 december 2007
#711
Du har det bra du cool

2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#712
Qwaffe: Det kommer... Ska låta dem få komma hem först.. smile Bilder kommer upp om någon timme.

MixiL: Idag så har jag det riktigt bra.. Men det är idag det.. För nu råder det totalt inköpsstopp på delar till 200an, lutar åt att mina nya "gat" fälgar för ligga på is fram tills att plånboken återhämtat sej från Asienresan i april.

Ni får stå ut med lite halvdåliga mobilbilder ikväll.. Spar in en halvtimme på att inte åka hem och hämta kameran ikväll. Men lite senare så dyker det upp lite bättre bilder.
Passade på att beställa hem lite olika strålkastare idag också, lite osäker på om jag får hem dem till imorgon, gjorde beställningen någon minut efter deadlinen idag.

MadLamb Racing
210 Inlägg
11 december 2007
#713
Är det inte strålkastare i husen?

2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#714
Nu är jag klar på jobbet för idag.. Läge att åka till sambon/spargrisen.. smile

Ska bli riktigt kul, både att få träffa henne igen och att få montera nya saker.
Har väl börjat utveckla en viss "Nissan sjuka".. Kompisarna tycker väl att det blir lite mycket tid till 200an, men det går bra när allt funkar som det ska, då vill man åka med.. smile
Nån som känner igen sej?

Over and out.

MadLamb Racing
372 Inlägg
11 december 2007
#715
dom var schyssta husen..smile hoppas att det blir fina fisken med dom.. far din hade kastat ur ca 2 pet flaskor å någon handske ur bilen, inte undra på att han fick iväg bilen på lördagen..smile

"De är polerat!"

258 Inlägg
11 december 2007
#716
Har det inte gått någon timme än? tongue hehe, Vill ju se bilder nu!!

Det omöjliga tar bara lite längre tid....

Lackerare/Bilrecondare
4 190 Inlägg
11 december 2007
#717
Öppnat och stängt tråden nu flera gånger efter uppdates och bilder.. men icke..
Bilder, blir ju galen snart. kommer nog bli jävligt grymt, men vill se tongue
Hoppas det går bra!
mvh kimpa


2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#718
Nu har det gått någon timme!! Fick ju åka hem och hämta nyckeln till bilen, passade på att ta med kameran också. När första bilden skulle tas så visade det sej att batterierna var slut.. Rutinerade killen.. smile

Men några mobilbilder kan jag bjuda på till er som väntat.. smile

Husen precis uppackade från paketet vid lunch.
http://i5.tinypic.com/80wc8xd.jpg

Snabbmonterat bara..
http://i1.tinypic.com/71ytnxz.jpg

http://i16.tinypic.com/6jq203q.jpg

Locket testat, lillkusin ger en hjälpande hand.
http://i12.tinypic.com/8e1iru8.jpg

http://i1.tinypic.com/71ytnxz.jpg

Lite att justera..
http://i6.tinypic.com/86eqj4o.jpg

När jag ändå var ute och skruvade loss lite saker så fortsatte jag. Slangen har gått upp till KN filtret en gång i tiden, efter sista turbo bytet så har den förlorat sin funktion. En ny kommer göras så fort tryckrören är klara.
http://i10.tinypic.com/815uw4y.jpg

Skruvade den mittkonsolen också, ena hälften måste lackas om, pga att färgen har börjat spricka.
http://i10.tinypic.com/6top9bo.jpg

Bättre bilder kommer så fort jag får lite tid över att åka ut igen. Måste verkligen ha igång Asconan nu..

Lackerare/Bilrecondare
4 190 Inlägg
11 december 2007
#719
Jävlar va snyggt det kommer bli big_smile
*Stum*
Kul det kommer bli att se denna i sommar sen smile
Mvh kimpa


2 655 Inlägg
11 december 2007
Trådstartare
#720
Kimpan_90: Jo det ser riktigt lovande ut.. Kommer se ännu bättre ut så fort jag får ta med mej kameran med fulla BATTERIER.. smile

Kan säga att detsamma till dej, ser fram mot att få se mercan till sommaren.


Sök