Jaha mitt herrskap! Nu är det faktiskt två hela veckor sen sist. Beklagligt, men så är det.
Sen sist så har jag tagit tag i ett projekt som jag har skjutit på för länge nu. Jag har haft glipor mellan brädorna i fasaden på garaget pga. slarviga tidigare ägare. Planen var att byta lite lock och få ordning på det men när jag började riva i det insåg jag att jag fick byta hela väggen ändå ner till stommen.
Lång historia kort så tyckte någon att det var lämpligt att montera ny fasadpanel på den befintliga, 70 år gamla och ruttna träväggen. Och när nya virket inte satt ordentligt så skruvade man istället nya panelen med långa grova träskruv ändå in i väggstommen. Ett helvete att riva och en sjuk massa mer jobb än tänkt, så jag har helt enkelt inte hunnit eller orka hålla på med rodden på ett tag.
Helt still står det dock aldrig... tack och lov. Jag fick ett ryck en dag och bestämde mig för att få i ordning rattstången klart. Och jag övertalade mig själv om att det är väldigt lite arbete och väldigt mycket torktid.
Jag hade förstås fel... igen. Men jag slipade ner den helt, epoxy-grundade och målade två vändor med samma krämvita 2K-färg som jag använde på golvet och torpedväggen. Sen fick jag bli lite kreativ med tut-knapp eftersom rattcentrumet redan är upptaget med teleskop-låsningen. Men eftersom jag inte riktigt vet vad jag ska ha för ratt på sikt så får det här bli bra för nu och för registrering etc.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2633_zpsel4znl9m.jpeg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2634_zpsibhi3ael.jpeg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2635_zpsjlmuwlsm.jpeg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2636_zps5jwjq4np.jpeg]()
Nu är den klar att montera så fort jag ålat klart under instrumentbrädan och fixat klart med all el.
Jag har pysslat lite med en mittkonsol också. Inte för att jag egentligen vill ha en... jag tycker det är ganska nice med ett rätt platt golv och jag hade från början tänkt försöka undvika mittkonsol. Men jag behöver om inte annat ha någonstans att montera mugghållare och diverse strömbrytare. Så jag tänkte att jag försöker göra det bästa av situationen och gör den lite rolig istället.
Precis som allt annat i inredningen så blev stommen i MDF. Relativt simpel än så länge.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2641_zpsjb7l4r53.jpeg]()
Sen hittade jag den här flaskan häromdan.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2632_zpsfgvt8kov.jpeg]()
Jag tänkte att den kan säkert vara snygg att ha någonstans... så den fick bo längst fram på mittkonsolen. Helt plötsligt känns allt mycket mindre simpelt.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2642_zpsadaboroy.jpeg]()
Och då hamnar den här, längst fram inne under brädan. Det kan säkert bli lite sjysst med lite belysning underifrån. På moderna bilar har man ju ofta fotbrunns-belysning och detta blir väl en lite roddig motsvarighet.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2639_zps5haygddi.jpeg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2640_zpsoi5jupm2.jpeg]()
Planen är att ha spolarvätska i den faktiskt. Då slipper jag ha ytterligare en behållare på torpedväggen som redan nu är lite belamrad. Dessutom jag kan leda ut spolningen i ovankant på vindrutan så jag slipper ha något spolarmunstycke ovanpå torpeden.
På sikt så kommer mittkonsolen kläs i någon vinyl eller skinn som matchar resten av inredningen, men det lär dröja ett tag efter registreringen innan det blir av. Men ovansidan tänkte jag faktiskt göra i ek så att det linjerar lite med växelspaken jag byggde. Och den behöver jag göra redan nu.
Jag fick hjälp av en vänlig själ att hyvla ner lite gammal bänkskiva jag hade över från ett tidigare projekt. I den skivan så kommer mugghållarna fällas ner och omkopplare till ljus, värmefläkt och torkare hamna. Även tändningslåset lär hamna där. Och ja... jag har svarvat egna mugghållar-ringar.
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2671_zps15cd7jt7.jpg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2672_zpstjkibsyb.jpg]()
![https://i50.photobucket.com/albums/f305/Quinnan/Projekt%20Hot%20Rod/IMG_2673_zps27fufqt3.jpg]()
Så fort garageväggen är helt klart så ska jag återuppta jobbet med mittkonsolen. Och när jag har fått dit brytarna så kan jag börja dra elen i bilens framände.
Jag får återkomma igen när jag har något mer att visa... over and out.