Då hade man fått lite gjort igen

Det är inte den bästa bildkvalitén då jag fotade med mobilen i garaget, men ni ser ju vad som hänt i alla fall.
Först tänkte jag bjuda på en försmak hur det kommer bli med de nya fälgarna!
![https://www1.garaget.org/gallery/images/107/106387/106387-befa9b9ff1db294a47d3ec1aa72d9170.jpg]()
Jag tror att det kan bli riktigt trevligt med nya sulor sedan

Men, nu till dagens pill.
Igår var jag som bekant och fick vingen lackad, och sedan bränd i ugn. Visst borde den ligga och lufta ett tag innan man börjar åka med den, men då bilen kommer stå större delen av veckan i vilket fall så kände jag mig bekväm med att montera den.
Tejp i mängder!
![https://www1.garaget.org/gallery/images/107/106387/106387-13c34f15bd88155219e6a79dc89aef52.jpg]()
![https://www1.garaget.org/gallery/images/107/106387/106387-bdd9ccaa56d5bcc66f4a879bcccc57ea.jpg]()
Tillverkaren ville att man skulle borra två hål i bakluckan för att sedan fästa den med gängstag.
Av erfarenhet på jobbet så vet jag att VW anser rostskyddsgarantin förbrukad om du borrar i bilen, så det kändes inte aktuellt.
Därför fick det bli limning med Tec 7 istället

Tec 7 fungerar ungefär som sikaflex. Det blir en svart (i mitt fall), gummiliknande fog som håller sig elastisk och håller för det mesta. Bärigheten är ca 27kg/cm2 och fästpunkterna är totalt 34cm2. Det ger en uppskattad bärighet på ca 918kg give or take!
Även om det inte går att räkna exakt så, så kommer det garanterat att hålla när det väl är genomhärdat.
Jag har använt mig av limmet på vingar förr och det har iaf aldrig släppt om jag säger så.
Jag har även limmat fast stenar i dammen under vattnet med det så

Det dumma nu är bara att bilen måste stå i garaget minst till imorgon, så jag kan dessvärre inte slipa färdigt den sista fälgen.. Känns som om jag aldrig blir klar med den jäv*ln..