21 augusti 2016
Trådstartare
Tjena! Har till att börja med en Opel Astra -12 12000mil
För ca en vecka sen börja den varna för "kurvljus ur funktion" efter att ha stått i 2 veckor på flygplats (hämta den 1 på natten,mörkt och regnit)
Direkt efter start typ så fort jag börja svänga så började det brydde mig inte om det just då trött som man var och ville hem 25 mil bort..
Nu till saken ikväll så märkte jag att en lampa inte lyste (helljus?) Vänster men högra lyste vid sväng så började fundera på om det var därför han varnade? Bör tilläggas att varningslampan och texten kom upp också just då
Kan skiten ha helljuslampan som kurvljus? Låter som att det kan bli för starkt i mina öron men vet inte. Har såklart felsökt med dator både när den varna och när den inte gjorde det men inga felkoder finns.
Skall byta lampa imorgon det första jag gör men vore kul med tips och idéer från er
Presidento saknar signatur
Kör:
Golf 1.6 TDI 4MOTION -17
Opel Insignia AT 2.0 CDTI 4x4 OPC -13