Ivel skrev:
Vettemannen skrev:
panda666 skrev:
mycket intressant läsning, får se vad experterna säger åt det^^ ja tror som sagt inte att elbilar kommer rädda världen, det enda som kan rädda planeten är att vi människor dör och försvinner. tror inte det hjälper så mke me att alla kör elbil plötsligt. tänk fartyg, flygplan, tåg, långtradare, industrier osv osv osv hur ska vi stoppa dom? Det är som greta springer runt och stressar alla över klimatet men det finns absolut ingen som har ett svar över vad vi ska göra, alla behöver bara försvinna tillbaks till innan bronsåldern.
Greta är ju bara en liten skitunge. Folk är så jävla lättlurade. Om man säger köp en elbil så räddar du världen så köper folk elbilar och tror att dom ska rädda världen.
/Benny
60+ och utrycker sig så nedsättande om en 17 årig diagnostiserad individ som enbart brinner för att rädda bla ditt arma arsel från de miljöproblem vi människor har skapat och trots vetskapen om det fortsätter.
Fräsch verkligen fräscht år 2019.
Det var väl magstarkt kan jag tycka med.
Dock så har alla rörelser sina kort och nu Miljrörelsen fått sitt färska -Diagnoskort- så nu får man inte säga något för då kritiserar man personer med diagnos och inte den vridna verklighet som hela den här debatten egentligen handlar om.
Du skulle kunna lika gärna stå med en bibel i handen och säga till folk att skärpa sig. Skärp dig själv istället istället för att härska.
"Yeah come on Affen and do the shake"
Att säga fel sak vid rätt tillfälle är lite som att säga rätt sak vid fel tillfälle.