Blake skrev:
krambriw skrev:
Bilarna såldes innan det upptäcktes såklart. I princip alla fabrikat drabbas, även Volvo, som ibland fått kalla in tusentals bilar för åtgärder
Så dessa fel är åtgärdade innan de säljs igen?
Jag blev nyfiken som sagt eftersom de har lägre priser och miltal än andra bilar av samma årsmodell med högre miltal.
Om det är tillverkningsfel som biltillverkaren återkallar och åtgärdar, så kan en auktoriserad återförsäljare se det i sin databas. Det är bara att ringa dom och uppge regnummer, de brukar vara trevliga och ta fram om det är åtgärdat eller ej.
Edit: Och är det inte åtgärdat, så berättar dom oftast för dig om hur du ska bete dig för att boka tid för det. Det är gratis att åtgärda sådant, så länge det är en återkallelse av biltillverkaren.
Senast redigerat av MrHyde (30 augusti 2023)
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."