nått sådan har då jag alldrig vart med om.. endast att framrutan sprack när jag höjde på sterion det är det enda(var en liten spricka tidigare som vart större)
rutor får ta mycket stryk om det som bilglassnubben sa, att de ofta är en bärande del i bilens konstruktion. En idé om varför de kan spricka. Kanske har man då kört hårt med bilen så påfrestningarna blivit för höga.
hoho, på min morbrors caddy -06a sprängdes bakrutan helt när han var ute och körde, inget stenskott, inget gupp bara på rak asfalt! skumt! tror också på att det är nåt bärande och när den tagit mycket stryk kan ge upp.
Bärande vetifan om jag skulle vilja kalla det, därimot uppstår nog ganska stora spänningar i rutan när chassiet vrider sig. Och är det stora spänningar så krävs de kanske inte mkt för att de ska spricka.
Rutan på förardörren på min gamla 245a jag hade small när jag stängde dörren. Inte speciellt hårt eller något, men jag hade rutan nervevad till hälften så det blev väl någon spänning. Spännande