Varför är det så vanligt att folk tycker att delar till BMW är så dyra? Själv har jag haft några olika bmw genom åren och inte för att jag behövde köpa delar särskilt ofta men när jag gjorde det blev jag förvånad över att grejerna var så billiga.. köpte t:ex ett innertak till en 316 compact, kostade 1200 kr, en hörnlist till kofångaren på samma bil kostade 46 kr.. bussningar till hela framvagnen kostade inte ens 1000 kr..
sen sparar man ju ganska mycket på att köra en bil med kamkedja..
dyra delar har däremot saab... Skulle te:x köpa en motorkudde till en saab 900 en gång, den fanns inte som piratdel och på saab kostade den 2000 kr! För en gummikudde! satte dit en volvo b20 kudde istället.. kostade en hundring..
I sedvanlig ordning kommer jag nu bli utdömd men jaja ni får ju tycka vad ni vill men jag tycker bmw har ett oförtjänt dåligt rykte på denna punkt.. OBS jag syftar mest på E28/E34/E36 modellerna.. har mest erfarenhet av dessa..
