11014
Sök

Strålvärme från neonrör?

Lite överallt..
612 Inlägg
11 juni 2007
Trådstartare
#1
Som rubriken lyder så undrar jag om det blir nån speciell strålvärme från ett vanligt 30cm långt neonrör?
Har funderingar på att bygga in slutsteget i bagaget i golvet, och tror att det skulle vara snyggt med ett neonrör på varsin sida om slutsteget. Problemet är om dom blir för varm?

Någon som har nån aning?

Det finns tre slags män som inte förstår sig på kvinnor: unga, gamla och medelålders.

385 Inlägg
11 juni 2007
#2
De blir lite varma, men det är knappt något du behöver oroa dig för skulle jag tro.. Men det är nog inte helt fel att ha lite luft mellan steget och neonen.


Toyota-Frälst
310 Inlägg
12 juni 2007
#3
Har aldrig märkt av någon märkbar värmeutveckling av mina neonrör och då har jag kört med både de klassiska med spänningsomvandlare samt de nya som går direkt på +12V

Men om du vill vara riktigt på den säkra sidan så kör med L.E.D rör som ger minimal värmeutveckling smile


Företagare & YouTuber
1 940 Inlägg
12 juni 2007
#4
Led kan även som bli varma, men inte lika varm som neonrör och neonrör blir inte varmt smile

Stylingwebben.se | LED lampor
Länk till min YouTube kanal: DesireToInspire


Sök