Ravestream skrev:
TicDemp skrev:
Hej, som trådnamnet angiver så undrar jag nu om ni vet några shyssta firmor runt stockholms området som säljer eller tar hem billiga däck, behöver inte vara några värstingar med tanke på att ja inte kör mer än 110km/h~~, 205/55~~ 16".
///MVh Fozze
hmm, kan inte låta bli att kommentera det, nu är ju definitionen på billiga olika. men det med billiga däck brukar vara att dom funkar dålig vitt vått väglag, i 110 i en jämnförelse på blöt väglag så hade ett par billiga däck 35 meter längre bromsträcka än ett par dyrare.
kanske värt någon 1000 lapp för att slippa riskera sitt eget eller någon annans liv.
För mig är billiga däck inte att de kostar lite pengar utan att de kostar mindre än på andra ställen. Ett däck som kostar lite pengar och är värdelöst är ett dyrt däck. Däremot ett bra däck för lite pengar är billigt

Kilowatts is my living, horsepower is my life.