Update!140715
Trots en värdelös natt där jag inte fick många timmar sömn så var man ändå ut till garaget en sväng på eftermiddagen, och pysslade lite.
Försökte ju tidigare hemma hos farsan få till antennkabeln genom hålet i A-stolpen och ner under instrumentpanelen, men den tycktes som försvinna upp i rök när man tryckte ner han i hålet.
Idag gav jag mig dock inte, och efter många många svordomar och försök med såväl ståltråd från båda hållen, så ploppade faktiskt antennkabelns ände ut genom ett litet hål i karossen, och vips kunde jag börja skruva dit antennhållaren.
Men glädjen var kortlivad, eftersom jag här upptäckte att det ju också skulle sitta en gummitätning mellan hållaren och karossen, så det var bara att dra upp antennkabeln igen, trä igenom denna genom hålet i genomföringen och sedan ge sig på att lirka ner kabeln igen..
![https://www1.garaget.org/gallery/images/20/19631/19631-779d3d83ee560abafc48ac2f1bd8d51a.jpg]()
[Taget 140715]*..och där satt äntligen ett antennfäste på plats igen..*
Dock skall jag leta reda på originalantennen igen, då den som satt på reservdelsbilen bara var för..ful i mitt tycke.
Hoppas bara för guds skull att fästena är av samma typ..annars blir jag ledsen.
I övrigt så har jag sedan lagt in högtalarkablarna som skall gå från den tilltänkta stereoplaceringen och bak till hatthyllan.
![https://www1.garaget.org/gallery/images/20/19631/19631-c8628390e6b86a49b0e16d4f2b197d6b.jpg]()
[Taget 140715]*..där har vi antennkabelstumpen och dom båda högtalarkablarna på plats..*
För att få en snygg kabeldragning av detta har jag sedan spenderat ganska mycket tid med att lossa på sidopaneler, instegslister, golvmattor och även en del inredning i skuffen, allt för att kablarna verkligen inte skall synas.
![https://www1.garaget.org/gallery/images/20/19631/19631-726e8acaa477045ca1137dde9841775a.jpg]()
[Taget 140715]*..och där kom dom ut..*
Nu kanske någon - om det nu förresten är nån som läser längre - varför jag inte monterar högtalare i dörrarna, eller i instrumentbrädan, i A-stolparna eller gud vet någon annanstans där en normal människa förmodligen hade monterat ett par högtalare.
Men nu råkar det vara så att dörrsidorna - som för övrigt är väldigt svåra att finna - är än så länge okapade och helt originala, så dom vill jag inte sätta någon kap i.
Och visst hade man väl kanske kunnat montera några högtalare i instrumentpanelen..men i det stora hela så vet jag inte om det hade blivit så snyggt ändå?
Nej, då blir ett par enkla 6:9or snygga och prydliga i den redan förberedda hatthyllan..vart jag nu har gömt den.
Ehm..den råkar nämligen ha fått fötter tror jag, då jag inte hittar den i varken mitt förråd eller garage.
Men nånstans är den!
Vid nästa besök i garaget skall jag komma ihåg att ta med:
Ett papper
En penna
En tumstock
Vatten i en hink
samt något medel som rengör inredningen i bilen.