3574
Sök

Köpråd: Wv, Ford & Peugeot

3 Inlägg
5 oktober 2007
Trådstartare
#1
Tjena, är inne på 3 bilar som jag kan tänka mig att köpa. Jag har då funderat på en Wv Golf V6 4motion, Ford ST220 sedan eller en Peugeot 206 RC.

Jag vet faktiskt inte vilken jag ska välja utan jag gillar alla tre lika mycket. WV är ju alltid ett säkert köp men en Golf är väldigt vanlig bil.

Ford ST220 har ju sina rostproblem i dörrarna och inte många gillar Ford smile

Peugeot har jag inte hört så mycket negativt om. Jag kan dessa bilar utantill karossmässigt men har ingen aning hur bra motorerna är på Peugeot och inte heller hur dom är på Ford ST220. Till både Ford & Peugeot har jag delar att skaffa billigt.

Nån som kan ge lite tips om dessa tre och hjälpa mig att välja ut någon av dessa tre. Just nu lutar det mest mot en Peugeot 206 RC.

Vill gärna veta för och nackdelar om dessa bilar och höra era åsikter.

Tacksam för svar.

Mvh/Alex

1 142 Inlägg
5 oktober 2007
#2
ja tycker forden för som du säger golfen är vanlig men vad ja tkker så blir 206an och vanligare...rosta gör nästan alla bilar de är bara ta hand om den så slipper du de

956 Inlägg
5 oktober 2007
#3
har allltid gillar vw...men i det här fallet skulle jag nog tagit forden

eldus veldus

3 Inlägg
5 oktober 2007
Trådstartare
#4
Oki, mer åsikter tack smile


Sök