Det borde sitta 55A generator tycker jag, min 240-86 med B230E har det iaf. De lite nyare 240 har 80A som original vad jag vet, men det beror väl också på utrustningen. En generator som ska passa rakt av utan moddningar är 100A som sitter på bla 940.
Jag och en polare håller på med ett ljudbygge i en 245:a och då har vi köpt 100A generatorer från Biltema, de passar perfekt i fästena. Iof har de större diameter på höljet, men det är inga problem.
Det du bör göra är att byta ut den ordinarie laddkabeln från generatorns B+ till startmotorn, det sitter troligtvis en 6mm2 kabel och då är tex 10-16mm2 bättre. Det borde också sitta en jordkabel mellan generatorns chassie och motorblock, den får du kolla upp så att den har bra kontakt. Byt eventuellt ut till en grövre och se till att ha rena ytor.