4738
Sök

fjärrstyrt centrallås, "Single Wire system"

2 Inlägg
23 januari 2008
Trådstartare
#1
Tjenare!

Har införskaffat ett kit för att installera fjärrstyrning till mitt centrallås, lätt som en plätt tänkte jag men ack så fel jag hade. Jag har haft av dörren och kollat och där är en massa sladdar, tydligen ska bilen använda sig utav ett "Single wire system" se länk: http://wiringinstructions.com/217.gif
Inte mitt kit på bilden, bara en illustrativ bild.

Alltså låser/öppnar med hjälp av samma kabel, men frågan är hur jag går till väga för att få det att funka som på bilden?

Har en Mazda 323f -95

Hoppas någon förstod :p

Tack på förhand
//Dennis

10 287 Inlägg
24 januari 2008
#2
Frågan är om ditt kit stödjer "Single wire system" och om det i så fall också är anpassat till dom resistans/spänningsnivåer som just Mazda använder sig av. Kolla upp detta med leverantören av ditt kit.
Annars så går det (alltid) att modifiera ett fjärrlåsningskit för att fungera mot Single wire system men det kräver en del labbande och man bör nog ha pysslat en del med el och elektronik för att ge sig in på det.

/Göran

I have nothing but confidence in you. And very little of that.
(Groucho Marx).
Åker numera Audi A6 -08 4.2FSI

2 Inlägg
24 januari 2008
Trådstartare
#3
Ajdå, antagligen stödjer det inte "single wire system". kitet jag köpte är http://www.blocket.se/vi/14646554.htm

Antagligen är det nåt billilgt noname fjärrlås.

finns det billiga kit som stödjer Single wire system?

Mvh Dennis


Sök