Tjena jag funderarlite på att köpa golf gti fälgar (de nya som kom effter-05) till min cross polo -08 Orginal på bilen så sitter det 17 tummare tror ni att det kan passa med 18 tummare till den lilla bilen?
Min är röd
Sedan stämmer inte bultarna men jag har hört att det finnskitt för sådant.. vad ligger de på för pris? på polon är det 5/100 och gti fälgarna är det 5/112, är det någonting att rekomendera överhuvud taget?
Jag undrar om det inte var www.infosite.se som hade dom i höstas i 5/100. I värsta fall finns det ju adapterplattor att använda, vet inte hur bra dom är men "många" använder ju såna.
De på infosite är 5/112 sedan så är det Orginalfälgar till GTIn, Kallas även Denver. De andra är Detroit fälgar som är ett extra tillval till GTIn och dessa finns inte på infosite...
Kan ju iaf ge min åsikt på saken om fälgarna, du lär defintiivt kunna ha dom på bilen utan att det kommer ta i (om vi inte räknar med adapter för de vet ja inget om), skulle nog se bättre ut än på golfen faktiskt
Men ett tips kan vara att maila en stor däckfirma, de vet ju bäst om någon
bilen blir inte bredare.. däremot så kommer hjulen komma längre ut! där har du problemet.. eftersom däck/fälgkanten inte får sticka utanför skärmkanterna!
bilen blir inte bredare.. däremot så kommer hjulen komma längre ut! där har du problemet.. eftersom däck/fälgkanten inte får sticka utanför skärmkanterna!
Minsta problemet är nog om han har lite däck/fälg som är utanför kanten. Spårvidden ändras ju också med spacers och därmed även beteendet på bilen.