3731
Sök

Trasig styrenhet till xenonljuset? MB SLK 320 -00

1 Inlägg
24 mars 2008
Trådstartare
#1
Jag har en SLK 320 -00 med xenon orginalmonterat, oftast så tänder den bara upp den ena lampan men ibland kommer bägge igång, har bytt till nya Philips lampor som har brunnit max 5 timmar och även testat att skifta sida på lamporna, så dom är det inget fel på, har noterat att den sidan som strular har ett kraftigt surrande ljud från styrenheten när den väl tänder upp, låter betydligt högre än den sidan som alltid tänder upp.

Har även dubbelkollat alla anslutningar så det inte finns något glapp eller annat konstigt, jordpunkterna är checkade också.

Skiftade sida på enheterna och samma sida strular fortfarande dvs styrenheten fungerar.

Det enda som återstår att kolla är väl att alla anslutningar har 100% kontakt, så eftermiddagen skall spenderas med voltmeter i ena handen och kontaktspray i andra.

Ingen som haft liknande symptom? eller tips och råd,kanske jag glömt nåt uppenbart? 

Mvh Anders


Sök