Mycket bra jobbat! Jag gillar verkligen dina lösningar, allt ser fabriksmonterat ut. Men ändå måste man vara så jobbig att komma in med lite jobbiga kommentarer. Det som jag gillar minst är LED-baklyserna, de ser väldigt mycket "styling" ut och sedan skulle jag valt en ramp med vitt klarglas och inte blått.
Nåväl, jag misstänker helt enkelt att jag drabbats av den svenska avundsjukan.
Tackar så mycket! Jag försöker oftast få mina lösningar att se i det närmaste original ut, det är svårt att inte gå överstyr ibland
LED-baklysena håller jag faktiskt med dig om. Jag är inte alls nöjd med dess utseende, men det vägs upp av funktionaliteten. Jag satsar för det mesta på moderna lösningar och lampor med glödtrådar känns inte lika bra som LED-diton med "oändlig" livslängd och obefintlig elförbrukning. Jag har funderat på att plocka isär mina baklysen och montera dit de röda plastbitarna från originallysena, i mitten. Det är nämligen det enda som skiljer dem åt, utseendemässigt
Hoevding skrev:
Perfekt med extralysena där inne ju Gillar det här projektet mer och mer
Tack! Ja, jag skulle tippa på att ljusbilden är bättre än om jag satt rampen under regskylten.
För någon vecka sedan fick jag tag i artikelnumret för fronten jag fastnat för. Häromdagen gav jag detta till den lokala Toyota-handlaren som snällt tog reda på vad fronten kostar… 29.613 kr(!)
Legana-fronten:
Jag ska fortsätta leta hos Australiensiska/Nya zeeländska Altezza-klubben. Där säljs dessa kofångare emellanåt. Hittar jag ingen innan våren får det blir till att beställa en ny från Japan - 9.600 kr + frakt. Att köpa något från Japan just nu vore idioti. Här är anledningen:
I morgon ska jag inhandla en bakkjol från TRD. Jag har även beställt en bunt med detaljer i rostfritt stål, för laserskärning. Bilder kommer i takt med att grejerna monteras
PBZ gav mig just ett mycket trevligt sponspris på en kolfiberhuv från Seibon. Denna ska beställas och som jag tidigare lovade i tråden ska den även lackas i bilens färg
Edit: Efter ytterligare forskning kring fronten har jag fått fram att den tillverkas i Japan, men såldes som tillval i Australien och Tasmanien. Den har fått sitt namn efter rallyslingan vid just Legana, Tasmanien. Det känns som att däromkring borde vara rätt ställe att leta efter en lämplig försäljare.
jävlar den så jävla cool med alla dessa delar tråkigt dock att de är så dyrt mvh robin
Ja, det är en dyr hobby. Jag tröstar mig med att jag har en kollega som lägger ut 6000 kr/månad på sin häst. Plötsligt känns det inte så meningslöst att handla bildelar längre
Rydholm99 skrev:
Det finns bara ett ord för ditt projekt.....................WOW!
Robban_89 skrev:
Fan va snygg!!
Tack så mycket! Vi får se hur jag tar hem fronten, och från vilket land.
HildingS skrev:
Vilka grymma delar du rotar fram hela tiden
Jag är medlem i amerikanska, engelska, australiensiska och nya zeeländska Lexus-klubbarna, så det är svårt att inte snubbla över festliga delar
I kväll plockade jag isär mätarkonsolen och monterade mina laserskurna mätartavlor i rostfritt stål. Bättre bilder kommer i morgon, förhoppningsvis.
Lyckat! Härligt att du lägger tid på alla små detaljer också! Keep it up!
CAR Magazine: "Probably one of the greatest, most satisfying, most perfectly balanced and tuned drivers cars to be built this decade, if not this century."
jag satt å läste igenom tråden inatt men var lite fö trött att skriva nåt.
OH MY F*CKING GOD va stilrent de blir.
men om du ska köra mä den special fronten så tycker ja att du ska köra på ett helt kit. de e bland det fulaste som finns när man har tagit ändast en stor styling front och inte resten, eller tvärt om om man tagit kjolar å bak bara fö att man har en ganska snygg front original.
fö man förstör många linjer annars. typ fronten e 5cm lägre än resten av bilen.
men ja tror du gör det rätt å gör det på ett bra sätt, inget tvivel om saken!!!