Degnell skrev:
Jo jag såg att dom hade en på 20 liter, men den var sluten. Jag fick tag i Joan men han ville ha samma pengar som DLS för lådan, så då tar jag och köper en låda från DLS då jag iaf har garanti och sånt. Såg att lådan var byggd i 22mm spånskiva. Behöver jag ädnå staga den menar du? Jag köper nog dämpmatta på MDS där det fanns 3 olika sorter att välja mellan. Kostar från 79-139 kronor. Nått fel på den dämpmattan?
DLS lådan har en baffel (frontstycke) som är på 22mm, det är 2st 11mm, skivor som är ihoplimmade.
Resten av lådan är förmodligen byggd i 11mm spånskiva. med en massa stag här & där.
Tycker absolut att du skall anlita Joan för bygget, tror EJ att någon annan bygger i 22mm spånskiva rakt igenom. Han bygger även lådan med en specialvägg på sidan för att montera slusteget på.
Du får även lådan 100% byggd efter Nårdiks ritning.
Hur mkt skulle han ha för att bygga din låda? vad ingick i priset? Vad det sedan gäller garanti på baslådor så finns det inget som kan gå sönder. (om du inte slänger den i väggen)

Senast redigerat av E-30 (1 april 2008)
Alla sätt är bra...utom de dåliga.