var upp o tjöta me krille, och där stog dom stackarna =/ men jag har görjat fixa lite bröte till kromatering, bland annat brosarna och spindlarna ! wohoo. lyckades pajja skruvstädet me ! :@ bilder kommer väl när jag har tid o ta dem
en liten vattenpump som förser turbon med kylning. skall tas isär och snyggas till. OMG =O viktigt då den går att c om man lyfter huven =P sen kommer d mer bilder på resten jag håller på med inför andra vändan kromatering..
Haft en likadan 5:a Roliga bilar. Bytte motor till en 440 Turbo med 4" avgassystem & 16" OZ-fälgar bara för att vara ännu mer extrem. Grannarna kallade den för "Helikoptern"hehe. Kul projekt, lycka till!
Senast redigerat av CarbonFieSTa1 (28 februari 2009)
Haft en likadan 5:a Roliga bilar. Bytte motor till en 440 Turbo med 4" avgassystem & 16" OZ-fälgar bara för att vara ännu mer extrem. Grannarna kallade den för "Helikoptern"hehe. Kul projekt, lycka till!
najs jävla snygg fiesta ! spanade in den i förra veckan ! tack så mkt, jag önskar d samma till dig !
skall försöka hinna att polera oken innan kromateringen, kommer bli så jävla snyggt !
så ser framvagnen ut nu. skall börja riva ner bromsrör med mera för att fixa den undertill ordentligt
håller på och samlar delar som skall iväg. blir nog till att lacka toppen och.. men d kommer sen fin puts än så länge iaf :j
kapa av bultarna till bakvagnen, gick inte dra loss. farligt nära tanken med kapen..
fick kapa andra sidan me. läckan i tanken syns på bilden, ttanken skall ersättas med en som e ordentligt lagad och som inte kommer börjar läcka igen. sry, var tvungen att kötta lite på den ena bulten, därav skåran i godset
påväg ner ÄNTLIGEN !
Finaly ! nu skall den rivas isär i delar, allt som inte kommer lackas lr är i aluminum skall kromateras, kommer bli asnajs, nya rör och slangar kommer sjklart att monteras, slangarna är stålomspunna från K-Tec. d får va allt för denna gången, mer kommer i morn. sov gött !
plockade loss matarröret till turbon då att ha sprayat d grått inte längre föll mig i smaken.. och allt som skall kromateras åker ju så plocka av och snygga till d me
lådan börjar bli "välfylld" inte så mkt kvar som skall i nu. fan va gött d skall att få d snyggt o finnt
och här står hoo
här har vi en heel del jobb innan d blir snyggt och fint. men fint skall d bli !!
jaha ^^ dör har vi en rätt rejäl "spricka" i ena balken är inte i den bärande delen så inte så alvarligt.. men hade ju hällre sluppit att laga upp den
rajsing som faaaan... innermattan skall på chemtvätt iaf och kommer väl läggas in i bilen igen. och där i bilden står 16vmotorn.. köp köp köp köp !!
mitt hemmabygge till kopplingsinrättnig.. kortad pedal från 440, jaaa jag skall fixa svetsen ! Och kopplingswire från 440 med avkortat hölje för att måtten skall stämma. det är ett recept på en jääävligt skön koppling.. sen så e ju hela kopplingen flång ny me.... undrar om man inte skulle kromatera pedalerna me...... hmmmmm
har fixat mig röda 3-punktsbälten me kommer matcha finfint med mina röda 4-punkts och den röda mattan. skall c om jag inte även kan plocka ur bältena och chemtvätta dem me.
då var bakaxeln ränsad, sånär som på en handbromswire. om ngn letar efter en bakaxel till gte eller clio/19 så säg till, har en till övers. nu börjar väl d roliga jobbet med att få bakaxeln ren.... blir till att vara utomhus me den skiten... har börjat plocka isär oken både fram och bak, men mer om d i morn. nu blir d sova !
äntligen tankfan nere ! den jäveln har orsakat mkt huvudbry.. var ju en av bultarna som gick runt och inte ville gå ngnstans.. löste d genom att ta lödkolven och helt enkelt skar av d örat på tanken, har ju en ny tank liggandes ändå så.
skall ju komma ihåg vart fan allt skall sitta me... äh ! fan d löser sig.
gött !!
den gamla "lagningen" av gjutpluggen... märkligt material som nästan hade förkolnat i mitten =S lr så var d bara så jävvla gammalt
ut me armaturen, släng tanken !
hehe, armaturen hade typ ramlat isär i tanken, fick upp den i delar
tank med reservtank. fan så jävla mö pengar har jag ju inte så jag skulle kunna fylla den här jäveln xD Reservtanken aktiveras genom att en pump som sitter monterad i framkant börjar, när reserven går i -pumpa soppan rakt bort till armaturen som suger upp den dir osv.
sådär, hann även börja på att reproducera slangarna på ovansidan i stålomspunnet, skall givetvis ha klammor...
reservtank med påfyllningrör uppsnyggad, ringen som kommer synas under tanklocket längst upp på röret åkte även den på kromatering ;P
Storleksskilnad, jag som trodde skivorna som va på inte va så små =S
hoppas man märker skillnad sen bara, dem fyller ut fälgarna mycket bättre iaf !
Hjulhusen som dem ser ut nu innan galv o allt
sådär då. nu är d bar ate o hugga in ! har även nu rivit hela framvagnen då d som inte vart behandlat innan nu skall bli. har ju fått lära mig att spindlarna jag har från 19 16v var kraftigare än mina, större hjullager och mer gods kring navet. blir till att byta upp sig ena av mina spindlar va kass så jag var ändå tvungen att byta dem så.. sen så får jag även på krängare som är 23 mm istället för 21 mm.
detta är vad jag har att jobba med.. skall göra rent från allt som sitter löst, nya soppa och bromsrör. har jag tur så kanske jag börjar me avgassystemet me, inte troligt dock ^^
Är så jävla nice när allt är nytt, får se till att hålla efter och rengöra noga varje gång den blivit smutsig bara. Ja tvättar min mustang fler gånger än ja är ute o kör + heltvätt av hela bilen, motorutrymme, under och i innan ja ställer in den för vinter.
Är så jävla nice när allt är nytt, får se till att hålla efter och rengöra noga varje gång den blivit smutsig bara. Ja tvättar min mustang fler gånger än ja är ute o kör + heltvätt av hela bilen, motorutrymme, under och i innan ja ställer in den för vinter.
ööh.. asså aa, jag vet, vi känner varan rätt bra duvet.. om du har glömt d xD men ja.. den skall tvättas noga..