Tack både två!

Synd du inte var med MIKKO, alltid kul med mer motstånd.

En lite beskrivning av SQ-tävlande för dig då Hamilton (& ja Engeltofta kommer jag absolut till igen nästa år). SQ står för SoundQuality, det går helt enkelt ut på att få till en anläggning som låter så korrekt (välljudande) som möjligt. Moment som ingår in i SCC cupen är:
* ljudbilden - Ljudet ska inte höras mest från högtalaren närmast dig, utan det ska låta som att du har artisten framför dig på en scen. Instrumenten ska vara utplacerade som vid inspelningen och sångaren/sångerskan i mitten.
* Tonal balans - Som sagt det ska låta korrekt, inte som att sångaren håller för näsan eller att trummisen sitter i en plåtlåda och spelar. Instrument och sångare/sångerska ska låta så som det är tänkt!
* Lyssningsglädje - Det ska vara kul att lyssna på musik, det tycker nog dom allra flesta, men det ska inte bara vara drag i musiken på hög volym utan även vid den volym som är vid bedömning (vilket är ungefär normal samtalsvolym). Musiken ska inte bara höras, den ska kännas också.
Allt detta bedöms av en utbildad dommare som har en skiva med lite speciella låtar där denne ska lyssna efter vissa saker som ska låta på ett speciellt vis (normal musik, men väldigt bra inspelad).
Kort och gott, SQ.
