10 augusti 2008
Trådstartare
Vet inte riktigt om det är rätt avdelning att lägga det under på forumet men..
Jag har en Hyundai Coupé 2.7 V6 FX 2002, har aldrig haft några problem med den tills för några dagar sen.
Då tändes både ABS och TCS(anti-spinn) lamporna (när jag drog på rätt bra vid en omkörning), provade abs bromsarna men dom fungerade inte, bara låste sig. Försökte också koppla på anti-spinnen igen, men det hände inget när jag tryckte på knappen, alltså spann bilen nu och det gick inte att koppla på anti-spinnen igen..
Stannade till vid sidan av vägen och stängde av bilen ett tag, startade den igen och då slocknade lamporna. Körde sen med den några dagar utan att lamporna tändes, och tänte att det nog bara var ett flipp bilen fick.
Men igår tändes dom igen, även då när jag drog på rätt så bra på motorvägen.. Samma sak igen, stanna stänga av bilen ett tag och sen starta den igen, då slocknade lamporna..
Undrar nu vad detta kan vara för något, har ni någon idé?
Det enda jag själv kan komma på är om det är en abs-givare som gett upp, alternativt blivit glapp i. Därför den tänds när man drar på rätt så bra, att det skumpar och har sig + ett jevla vinddrag där, kanske resulterar i att det glappar.
Sen kanske anti-spinnen sitter ihop med abs-givaren, eftersom bilen är framhjlusdriven kanske det är givaren där framme som glappar och på så sätt också slår ut anti-spinnen (som också borde vara fram eftersom den är framhjulsdriven)?
Tacksam för hjälp!