6401
Sök

Hjälp, kopplingsschema Impreza GT '00

Statligt anställd
215 Inlägg
2 september 2008
Trådstartare
#1
Skulle behöva ha hjälp med att klara ut lite färger på olika kablar till en impreza gt ´00. skall instalera en extern varvräknare och tänkte ta ström och signaler ifrån befintliga sladdar in i instrument panelen.
+ respektive -. antar jag är standard röd och grön?!? Sedan undrar jag vad för färg det är på dem kablar som går ifrån säkringen till belysningen av instrument panelen. samt vad det är för färg på den kabeln som går ifrån den spole som "anger" varvantalet.
tacksam för dem svar man kan få!

"Subaru is to World Rally Cup what Ferrari is to Formula One."
-Rick Crosson, vice president of marketing for Subaru of America.

Avstängd
367 Inlägg
2 september 2008
#2
be om en elschema hos en SUBARU verkstad nära dig

http://www.subaru.se/lista_verkstader.aspx

MVH Beyond

Just another freak in the freak kingdom
378 Inlägg
2 september 2008
#3

If everything seems under control, you’re just not going fast enough.
Mycket ljud är lagomt.

Statligt anställd
215 Inlägg
3 september 2008
Trådstartare
#4
man tackar. har redan kollat hos en subaru firma. men dem var temligen ointresserade att försöka hjälpa till...

"Subaru is to World Rally Cup what Ferrari is to Formula One."
-Rick Crosson, vice president of marketing for Subaru of America.

10 287 Inlägg
4 september 2008
#5
Hmmm.Ja dom finns ju i alla fall. Jag fick låna komplett servivemanual när jag hjälpte till att dra om elen i en Subaru. Men han som ägde bilen, dvs han som lånade manualen från Subaru, var väldigt rädd om den.

/Göran

I have nothing but confidence in you. And very little of that.
(Groucho Marx).
Åker numera Audi A6 -08 4.2FSI


Sök