3493
Sök

När har man rätt att löneförhandla?

RS
886 Inlägg
21 oktober 2008
Trådstartare
#1
Som rubriken lyder. När har man rätt att löneförhandla? Till exempel om man gått som vikarie och erbjuds en tillsvidareanställning? Eller är det bara vid nyanställning eller kanske bara vid den årliga lönerevisionen? Har diskuterat det mycket på jobbet och det är en intressant fråga...Nån som har någon koll eller erfarenhet av detta? smile

Focus RS

Knegare
719 Inlägg
21 oktober 2008
#2
När du kan jobbet böättre än chefen wink

nja, känns det som du är underbetalt är det väl dags?tongue

William 2009-02-20

12 086 Inlägg
21 oktober 2008
#3
Löneförhandlingar sker oftast 1 gång per år, oftast på våren innan första april.
Löneförhandlingar kan även göras vid anställningar från tidsbestämda till tillsvidare, då tidsbestämda ofta har reducerade löner.

Känner man sig underbetald gentimot normen och har en anledningen så kan man be om förhandling när som hällst på året men räkna inte med ett ja, spec inte om det handlar om ett större företag.

VW Ägare
1 011 Inlägg
21 oktober 2008
#4
När du känner att företaget inte har råd att mista dig eller att du blivit erbjuden ett annat jobb med bättre betalt. Då är det inte fel att ta ett snack med chefen att säga att du har nytt erbjudande och de måste erbjuda dig något bättre för att stanna kvar.

Henrik Eberlund


Sök