6739
Sök

Varför startar inte bilen?! Honda Accord -91

1 105 Inlägg
13 juli 2006
Trådstartare
#1
Förra helgen när jag hade plockat ihop instrumentering m,m så starta bilen som vanligt och jag hann köra ca 20m innan det blev kortis eller nått så centrallåset "brann upp".. tänkte inte mer på det..

Men idag när jag skulle starta bilen så händer inget förrutom att larmet går igång när jag vrider på tändningen och jag har ingen larmdosa att avaktivera larmet med men det har funkat att starta bilen förrut fastän larmet gått med lite trixande sen är det ett relä som tickar hela tiden då tändningen är på, antar att det är larmboxen.

Tar jag bort larmet så slutar det givetvis att ticka men bilen går fortfarande inte att starta. Enda som händer är att det klickar till i ett relä men sen är det stendött.. 

Och ja, jag har bytt batteri..

Kan det vara larmet som jävlas eller är det ett relä som är kasst eller är jag helt ute och cyklar!

Väldigt tacksam för svar!

Rice, Rice Baby!
Projekt Skyline R33 RB25det renovering/uppgradering
--> Projekt-tråden <--

2 652 Inlägg
13 juli 2006
#2
kan vara jordkablar . så vart de på min ,

kan även vara startmotor som är skrot ,. så blev de på min gammla bil .


Sök