3222
Sök

Har fått olje problem, läckage Audi 80 -84.

607 Inlägg
26 juli 2006
Trådstartare
#1
Jag har upptäckt att bilen har börjat läcka olja. Har tittat under på trågen och det har tagit emot några smällar. Pratade med en person om detta problem, Han sa att man kunde först titta om det var ventilkåpspackningen som har gått sönder. Har ni några tips vad det rör sig om ? Det droppar från trågen där man tömmer oljan. Tacksam för hjälp

Brynäs tigers

397 Inlägg
26 juli 2006
#2
Tycker det verkar lite långsint att att helt plötsligt skulle ventilkåpspackningen börja läcka som ett såll, men kanske, kolla eller känn med fingrarna runt, du ser nästan..
Kolla oljefiltret att det sitter ordentligt åtdraget, Kolla även oljetrågets fastsättning, kan ju hända att det blivit skevt eller fått ett hål vid påkörningar av olika grejer.. Bara kolla kolla och kolla, försök, känn, nästan smaka. wink
lycka till

Chaffis Farssa. (Fr.o.m. 060314)
1 660 Inlägg
26 juli 2006
#3
Testa med att torka rent runt ventilkåpan och oljetråget o sen kolla var det "sipprar" ut..


5 710 Inlägg
27 juli 2006
#4
Som sagt, rengör noga först så blir det lättare att se vart det läcker, men det är ju högst troligt att det är tråget eftersom "det hade tagit emot ett par smällar".

*Flyttade till rätt forum och ordnade en tydligare rubrik förresten wink

MVH Jonas
..............

460 Inlägg
27 juli 2006
#5
Låter som packningen till oljepluggen är dålig,en inte helt ovanlig åkomma om den inte byts vid oljebyte.
Gör en rejäl motortvätt med avfettning om du ska felsöka.

A.E
bilverkstadsägare i 25år


Sök