1866
Sök

Är T16=Aero och T8=Special ?

1 327 Inlägg
13 juli 2005
Trådstartare
#1
Tänkte höra om en grej.

Är det bara og 900 med 16 ventilars motorn som har beteckningen Aero ?

Såg att många og 900 T8 har skrivit special bakom.


Moderator+
1 081 Inlägg
13 juli 2005
#2
Hej

og900 med turbo finns som Turbo(t8), Turbo 16(t16), Aero, Special.

En Aero har ALLTID en 16v turbomotor.

T8 Special är absolut ingen Aero även om vissa vill tro det. Det beror väl på ren okunnighet allternativt att man skäms för att ha en T8 och kallar den Aero för det. Det enda dom har gemensamt är kjolarna. Och självklart finns det  Turbo 16v som inte är Aero också.

T8 Specialen var en modell som såldes 1989, det var även sista året 8 ventils motorn fanns. Den hade Aeroplasten, oxblodsfärgade skinnstolar samt oxblodsfärgad instrumentpanel som std. Ägare av dessa bilar försöker ofta ljuga om att det faktiskt visst är en Aero.

Men är det en Aero står det också Aero i regbeviset. Således har den även rullat av bandet som en Aero.

mvh

Denna tråden ligger även helt fel, se till att läsa reglerna som finns klistrade under alla kategorier i "Våra bilar" och följ dom. *FLYTTAD*

Vem jag?


Sök