frakt från usa är lite knepigt.
Ofta om det handlar om eletronik och dessutom när du skickar emballage med i princip nya prylar som en gåva genom släktingar så får du betala tullkostnad och moms när paketet når sverige, varför? jo för att tullen har infört en ny beredskap på större delen paket som skeppas utifrån in i EU. EU-direktiv samt andra bestämmelser som utgjort detta. Förr var det mycket enklare att smyga med sådana saker.
De röntgar och kollar paketet snabbt när det anländer och många gånger ser de att du kommer behöva vara berättigad tullkostnad och moms. När dina släktingar skickar paketet från USA kommer de behöva skriva en fraktsedel med värde på varan, är värdet på varan mindre eller lika med 500 svenska kr så görs ingen utläggning om moms och tull men är värdet mer så kommer du debiteras.
Sure, du kan ju spela med risken och också med att du aldrig kommer kunna få en någorlunda smidig garanti på produkten som du tex kan få i butik här, plus, det är förjävligt skönt att kunna spela regionsfritt, det kan jag säga dig.
det fraktsättet du angav gäller säkert snail-mail, alltså när de skickar grejerna med båt och det tar 1-2 mån. En riktig flygfrakt med försäkring (för du bör vilja skicka försäkrat) kommer landa på rätt mycket mer.