Hejsan! jag hade tänkt skaffa mig entingen en peugeot 306 eller en golf 2 eller 3.. men vilken skulle ni föredra? kanske är en smaksak men nu berjag om er åsikt och genom er erfarenhet då jag inte kan så mycket om bilar även om jag skulle vilja. vad är det man ska kolla på, något speciellt? och var ska gränsen gå mellan mil och priset, det vill säga hur långt får den ha gått om den är värd pengarna?
hoppas förstår vad jag försöker förklara och är mkt tacksam för svar.
Jag tycker du ska välja en Golf 2 GTI 16V för då får du en riktigt rolig bil som även är billig i delar och styling.
Jag tror att du kommer att tröttna på den du länka till då det inte är någon gti och ganska tråkiga att gasa i.
Har själv haft 3 st golfar varav den ena en vanlig och en TDI och GTI golfen den jag har nu är hur kul som helst .
Sedan är det roligare att köpa en bil som man snyggar till själv.
Enda problemet jag har haft med min golf 2 gti var att växellådan och kopplingen rasa men det var för att en tidigare ägare satt i en för 8V och den håller inte för samma effekt. Annars har jag inte haft några problem och jag har plågat bilen riktigt mycket. Jag köpte min vid 27000 mil men skulle motorn rasa finns begagnad på skroten för 3000 kr
okej, jo men jag kan ju säga att jag kan inte så mycket om bilar å hur man gör för att styla dem.. jag vet ju ungefär hur de ska se ut men inte hur man gör som sagt. å det där med motorn, e ju lite svårt att sätta i en ny motor om man inte kan nåt å ska man ge jobbet till nån annan blir det väl ännu dyrare?