2252
Sök

Demontering av Orginalratt volvo 240-88

157 Inlägg
26 juni 2010
Trådstartare
#1
Var och köpte mig en bil i veckan och stötte på en grej som jag stör ihjäl mig på, ratten sitter fel. När jag kör rakt fram sitter ratten unjefär ett kvarts varv åt höger.
Plockade bort plasten på framsidan (den man trycker på för att tuta). Men sen kommer jag inte längre, antar att man måste lossa ratten och flytta den på splinesen? men hur kommer jag åt "centrummuttern" som håller fast ratten? Mvh Micke


7 281 Inlägg
26 juni 2010
#2
Om ingen har flyttat ratten så är det framvagnsinställningarna som är fel.


Bärs!
3 456 Inlägg
730 Inlägg
26 juni 2010
#4
Japp långhylsa o ett spärrskaft e allt du behöver.. Kan sitta rätt hårt.

ก้้้้้้้้้้้้้้้้้้้้ ก็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ กิิิิิิิิิิิิิิิิิิิิ
Audi <3

1 562 Inlägg
26 juni 2010
#5
precis som brains sa finns ingen anledning att ngn flyttat ratten gör en framvagnsinställning istället de de kostar tjänar du in i däck.

3 259 Inlägg
26 juni 2010
#6
Om ratten sitter ett kvarts varv fel och att det beror på framvagnsinställningen så skulle hjulen stå så snett att det skulle bli däckskrik om man körde rakt fram... Går inte bilen illa på vägen eller däcken inte är konstigt slitna så skulle jag gissa på att tidigare ägare har haft en annan ratt i och innan försäljning stoppat i orginalratten utan att vara  speciellt noga! smile

Det går med en 27mm kort hylsa också om du har tillgång till en sån (inte alla som äger en 27mm långhylsa), tryck dit hylsan först och stoppa sen i förlängaren så mycket det går i hylsan, det går att få tillräckligt grepp för att få loss muttern även om förlängaren inte är helt i tryckt!

MVH/Jon

EDIT: Är det 240in som du har inlagd här på garaget så skulle jag nog satsa rätt bra på att tidigare ägare bytt ratt om du köpte bilen i det skicket den är på bilderna... alltså, ratten sitter snett för att tidigare ägare inte varit noga vid monteringen, inte att det beror på framvagnsinställningen... (skadar ju inte att kolla framvagnsinställningen i vilket fall som helst om man åker på dyra däck)
Senast redigerat av JonR (26 juni 2010)

Projekt Fiat 126 R1
Projekttråden:
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=125976

157 Inlägg
29 juni 2010
Trådstartare
#7
Okej, vart kan jag få tag på en sån där 27mm långhylsa?


1 562 Inlägg
2 juli 2010
#8
Micke3 skrev:
Okej, vart kan jag få tag på en sån där 27mm långhylsa?

i en järnhandel, välsorterad reservdels affär.

157 Inlägg
6 juli 2010
Trådstartare
#9
mange_240 skrev:
Micke3 skrev:
Okej, vart kan jag få tag på en sån där 27mm långhylsa?

i en järnhandel, välsorterad reservdels affär.

Okej tack ska alla ha för hjälpen:)



Sök