6570
Sök

Ändring av datum på filmfiler i windows 7 (flera samtidigt)

Byggd för metaldecibel o kärnkraftsmäll
661 Inlägg
29 juli 2010
Trådstartare
#1
Hej är det någon "hacker" som kan svara snabbt eller guida mig till någon sida ang ändring av tid och datum.

Så här är situationen min kamera hade fel datum inställt och vi har spelat in en massa grejor för en tävling den 24e juli, tyvärr var min kamera inställd på 28 juli och jag är rädd att det skall diskrimineras pga fel datum,

Så jag skulle behöva något program eller någon inställning i windows som ändrar tid och datum på dessa filmer jag filmat in.

det är över 250 filmklipp, så att sitta o ändra alla förhand är ju bara föööör tradit. kan någon duktig hjälpa mig snabbt med detta, jag måste börja redigera idag imorgon är deadline. tack så mycket

Consider the god we could be without the grace
Once and for all
Diminish the sub principle and leave it's toxic trace
Once and for all !

Ingen himmel är så blå som min
2 985 Inlägg
29 juli 2010
#2
Om deadline är imorron så fanns väl tid även om du verkligen filmade 28e, så varför skulle du diskrimineras (eller menar du diskvalificeras?)?

/Mattias

RMR-Crew
478 Inlägg
30 juli 2010
#3
matteeee skrev:
Om deadline är imorron så fanns väl tid även om du verkligen filmade 28e, så varför skulle du diskrimineras (eller menar du diskvalificeras?)?

Antagligen. smile

475 Inlägg
30 juli 2010
#4
ändra om tiden på din dator..(BIOS) och flytta alla filerna till en ny map i gammal dos program så får du nytt datum när dom är skapade

visa faller för grupptryck.. visa faller för laddtryck
Bättre med kartong trim än rasad motor

-utan 940
1 728 Inlägg
30 juli 2010
#5
Jag googlade "change timestamp on file" och hittade detta: http://www.snapfiles.com/get/timestamptoucher.html


Sök