4429
Sök

Köpråd: 5D halvkombi för 60-100k

1 Inlägg
20 augusti 2010
Trådstartare
#1
Hej!

Det är dags att köpa ny bil och jag skulle behöva lite hjälp i att välja. Mina kriterier är att bilen ska vara rolig att köra, bra komfort, ganska pigg men framförallt så vill jag ha något som är driftsäkert, drar lite och är ganska billig att försäkra.

Jag kör till och från jobbet varje dag i Stockholms köer på e4an, men åker på helgerna lite längre sträckor för att hälsa på folk i andra städer, allt från 10 till 50 mil.

De bilar jag tittat på hittills är:

Ford Focus - med 1.8 eller 2.0-motorn från 05 och framåt, verkar som en vettig bil men jag har läst lite här om el och rostfel på den?

Volkswagen Golf & Polo - Gillar bilarna, men känns som att de nyare modellerna ligger lite utanför prisrangen.

Har ni några synpunkter på de ovan eller har andra förslag så mottages det tacksamt. Vet att Peugot har några bilar i samma klass och jag har hört lite bra saker om kia och skodas halvkombis också.. Jag ska snart ge mig ut och börja provköra bilar så det vore fint om jag hade lite mer idéer att gå på.

Tack på förhand


Sök