Tjenare! Har googlat en del, men det blir man ju inte direkt klokare på, då alla säger olika och jag vill ha tips om eventuella deals som finns NU runtomkring ! Har budget på cirka 2500-3500 totalt.
Högtalarna ska sitta i en 740 från 88. Dörrarna kommer bli mer "isolerade" med ljuddämp så att det inte kommer låta skit. i skuffen ligger redan en stealth bas på 1000w som drivs av ett 600w steg i 4ohm, detta kommer senare uttökas till 2 st i avstämd låda för bättre tryck, därför behöver jag något system som spelar bra och klart! Är även intresserad av bättre begagnade grejer om det finns något ni sett eller har! bor i Södermanland/Stockholmsområdet.
har tänkt på detta system fram och bak; (Mutant Harmony)
http://dbakuten.se/detail-item_id-318658Alternativt något värre fram och DLS X-CB25 bak.
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … -cb25.htmlVad tycker ni? Också, hur får man fast diskanterna i ett "kit" ? Funderar på att spackla in dem i dörrarna. Bra/Bajs?
Vart ska man sätta delningsfilter? Ska man dra nya kablar från huvudenhet? Funderar på att montera delningsfilter i "kartfacket" bra/bajs?
Ursäkta alla frågor men ALL input ni har är extremt välkommen!
(har fyi inte mätt och kollat om det är 5,25" men jag ANTAR det eftersom det är en 88'a. Får väl göra det så snart som! och om någon har höger fram bälte till 740 som passar 88 modellen så är jag intresserad! )
Kommer veta exakt kapital nästa helg.